LRRP

Airsoftgun


#1 2009-11-30 22:21:55

Mikunda

Wszechmocny

7548411
Skąd: Zielona Góra
Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 502
Punktów :   
WWW

Radiokomunikacja

Jako że do szpeju doszły dwa PMRy i niedługo Prick miejmy nadzieję ruszy (CB liczymy na Ciebie ) to proponuję nauczyć się z tego korzystać

najpierw podstawa podstaw czyli alfabet

A. - ALFA - ALFA
B. - BRAVO - BRAWO
C. - CHARLIE - CZARLI
D. - DELTA - DELTA
E. - ECHO - ECHO
F. - FOXTROT - FOKSTROT
G. - GOLF - GOLF
H. - HOTEL - HOTEL
I. - INDIA - INDIA
J. - JULIET - DŻULJET
K. - KILO - KILO
L. - LIMA - LIMA
Ł. - ŁOŚ - ŁOŚ
M. - MIKE - MAJK
N. - NOVEMBER - NOWEMBER
O. - OSKAR - OSKAR
P. - PAPA - PAPA
Q. - QUEBECK - KUBEK
R. - ROMEO - ROMEO
S. - SIERRA - SIERRA
T. - TANGO - TANGO
U. - UNIFORM - UNIFORM
V.  - VIKTOR - WIKTOR
W. - WISKEY - ŁYSKI
X.  - X-RAY - EKSREJ
Y.  - YANKEE - JANKI
Z.  - ZULU - ZULU

przydatne do literowania i podawania pozycji na mapie warto się nauczyć

Podstawy porozumiewania się przez radio PMR. na podstawie wiadomości z pmr446. info, opracowane i streszczone przeze mnie.

I. Wywoływanie
Najpierw odbiorca potem nadawca.
Aby od razu było wiadomo kto ma słuchać, i nie było zastanawiania się podczas akcji do kogo wiadomość.

CB tu Token, odbiór

Powtarzanie wywołania.
Ponieważ pierwsza część wiadomości może zostać ucięta lub niedosłyszana.

CB tu Token, CB tu Token, odbiór

II. Przekazywanie pozycji

Prośba o podanie pozycji.
Aby wiedzieć gdzie odbiorca jest i przekazać mu dalsze instrukcje.

CB tu Token, CB tu Token, podaj swoją pozycję, odbiór

lub kodując w kodzie "Q"

CB tu Token, CB tu Token, podaj swój QTH, odbiór

Odpowiedź z podaniem pozycji.

Token tu CB, mój QTH, Bravo Charlie four(4), odbiór

czyli CB znajduje się w segmencie B w kwadracie C4, oznaczenia oczywiście mają być zgodne z oznaczeniami na mapie.

III. Wróg
Przekazanie pozycji i ilości.

CB tu Token, CB tu Token, three Tango (lub Charlie dwie wersje słyszałem Tango chyba stosowana przez USMC) na Bravo Delta four, odbiór

czyli mamy trzech wrogów na sektorze B w kwadracie D4

Przekazywanie pozycji na poziomie zespołu

CB tu Token, three tango na trzeciej, odbiór

czyli Token zauważył trzech wrogów na godzinie trzeciej, dwunasta to kierunek marszu/natarcia.

IV. Porozumienie

Odbiór.
Aby nie wchodzić sobie w paradę, każdy komunikat kończymy słowem "odbiór" lub "over".

Roger that?
Kiedy zależy nam aby informacja była dokładnie zrozumiana pytamy się czy odbiorca zrozumiał słowami "zrozumiałeś?" lub "roger that?"
odpowiedź powinna brzmieć "zrozumiałem" "roger" lub powinna być powtórzeniem komunikatu.

PO CHOLERĘ UŻYWAĆ ANGIELSKIEGO SŁOWNICTWA?
-Aby wrogowie zbyt szybko nie ogarnęli co przekazywane jest przez radio.
-Aby odróżnić informacje ważne.

co do używania PMRów

Nie opłaca się używać VOXu, radio będzie nadawać gdy zaczniesz strzelać mówić coś lub głośniej dyszeć do mikrofonu w wypadku zestawu słuchawkowego. Zagłuszysz ewentualną transmisję na kanale, nie mówiąc już o tym, że sam nic nie usłyszysz..

Po naciśnięciu przycisku PTT (Push To Talk) zacznij nadawać po chwili, często ucinany jest początek wypowiedzi więc lepiej zaczekać 0,5 sekundy i powtórzyć dwa razy wywołanie.

Przed odpowiedzią odczekaj około sekundy, może ktoś zechce coś przekazać dodatkowego.

Na razie to tyle. słowo do Rudego i Sebola, w Auchan PMRy Motorolii T5 są za 129zł komplet, najtaniej w necie chodzą po 189zł + przesyłka. 
CB i Ja zaopatrzyliśmy się już w komplet


Fabricati diem PVNK!

Offline

 

#2 2013-01-15 15:37:00

Mikunda

Wszechmocny

7548411
Skąd: Zielona Góra
Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 502
Punktów :   
WWW

Re: Radiokomunikacja

Tak sobie ostatnio wróciłem pamięcią do "Operacji Czyściec" i powspominałem, jak tragicznie tam dowodzenie wyszło przez radio. Ogólnie jeśli chodzi o łączność radiową, to nie ma w środowisku żadnej kultury. Rozmowy prywatne, rozciągnięte komunikaty, problemy z dogadaniem się w najprostszych sprawach. O ile na zwykłej strzelance/jebance to nie jest problem, o tyle na milsimie kończyło się to tym, że gubiły się nam jednostki i nie byliśmy w stanie reagować na nic. Dlatego pomyślałem sobie, skoro współpraca SZOP/ŻBIK/ChUJ całkiem nieźle się rozwija czemu by nie ustandaryzować trochę komunikacji radiowej na milsimach. Więc usiadłem i zacząłem opracowywać amerykańskie FMki...

Na pierwszy ogień idzie raportowanie o celu/przeciwniku:

https://docs.google.com/file/d/0B_1Gyi9 … ltSE0/edit

Można też nie literować wszystkiego, ale tak zachowuje się pewność, że będzie to zapisane tak samo jak nadajemy i wprowadzi trochę zamieszania przy ewentualnym podsłuchu.

Potem rozpiszę dokładniej komunikację radiową, to co jest w pierwszym poście jest pisane na podstawie komunikacji cywilnej.

Na drugi ogień pójdą SITREP i MEDEVAC

A jak ktoś ma ochotę tutaj:
FM 101-5-2 ze wszystkimi raportami: http://www.bits.de/NRANEU/others/amd-us … -2(uk).pdf
FM 24-19 RTO handbook: http://www.enlisted.info/field-manuals/ … ents.shtml

Ostatnio edytowany przez Mikunda (2013-01-15 15:46:20)


Fabricati diem PVNK!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Władysławowo strzelnica łódzkie rekla