#1 2008-11-13 12:19:33

 Rudy

Wszechmocny

1457139
Skąd: Da Nang
Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 1055
Punktów :   

obszycie BDU

poniżej macie prawidłowe obszycie munduru wg podręcznika US ARMY

Każdy regulaminowy mundur US Army powinien być prawidłowo obszyty. Oczywiście, przewidzieć można, że jednostki specjalnego przeznaczenia takie jak US Navy SEALs, SOG, USMC Force Recon, czy SFGA nie będą ich obszywać z kilku względów. Podczas wojny w Viet Namie, problem był tego rodzaju, że kolorowe naszywki były bardzo widoczne w dżungli, przykładowo dystynkcja ;Sergant Major of The Army; miała dobre 12 cm długości i bardzo intensywną żółtą barwę, typowy żołdak VC widział na ty napis Strzelaj Tutaj. Problem ten został wyeliminowany, przez odpruwanie dystynkcji lub bardziej humanitarny sposób, produkcja naszywek tzw. Subdued, czyli zgaszonych. Nie były one już kolorowe tylko czarno oliwkowe (Foto 1) (Foto 2). Drugi powód, dlaczego takie jednostki czasami nie noszą obszycia, to chęć dezinformacji wroga podczas np. schwytania. Jeżeli wróg złapie SEALa obwieszonego specjalnościami, crestami, przeszkoleniami jak choinka, widomo co się z nim stanie Jeżeli jednak taki mały Irakijczyk czy Koreańczyk dorwie żołnierza z czystym mundurem, jest jeszcze dla niego nadzieja, że nie zdradzi siebie ani swoich towarzyszy. Jednak obserwując Ostatnie zmagania w Iraku i Afganistanie, możemy zobaczyć całkiem ładnie obszyte mundury dywizji takich jak: 10th MD, 101stAbn, 3th InfD, 173rd ABD i innych. Wyróżnić możemy 3 rodzaje obszyć. Kolorowe, które się nosiło podczas wojny w Korei czy Viet Namie. Zgaszone, które się nosi na BDU woodland(czasem spotyka się je na mundurach Desert 6-colors i Desert 3-colors) oraz zgaszone desert. Te ostatnie są w kolorze piaskowo-czarnym i piaskowo-brązowym, umieszcza się je na mundury pustynne.
Wyróżniamy kilkanaście typów naszywek, które mogą znaleźć się na mundurze US Army:

Crest - Jest to emblemat jednostki, czasami nosi się go wraz z łuczkami(np. dywizje Airborne, bataliony rangersów czy 10th MD). Przyszywa się go na lewym ramieniu, 0,5 cala poniżej szwu. W identycznym miejscu, na prawym ramieniu, naszywa się jednostkę, w której się służyło poprzednio, jeżeli taka była.

Oznaka kwalifikacji - Są to oznaki przyznawane żołnierzowi po skończeniu np. kursu EOD(Explosive Ordiance Disposal; Saper), po oddaniu skoków, zołnierz otrzymuje oznake spadochroniarza itp. Jest wiele rodzajów tych odznak, jedne bardzo popularne; takie jak CIB(Combat Infantry Badge), export Infantryman skoczek, jak i mniej znane takie jak Pathfinder, recondo, Combat Medical Badge czy Technik łodzi atomowej;) Naszywa się je tuż nad tasiemką US Army(we US Marine corps, US nawy czy US Air Force) Oznaki takie jak Pathfinder, combat diner czy Recondo na klapie lewej kieszenii pod tasiemką US Army

Łuczek - jest to oznaka kwalifikacji, niezbędna do funkcjonowana w danej jednostce, np. Airborne, Mountain, Tanger, Special Forces. Bardziej rzadkie łuczki to: Viet Nam(dla weteranów z Namu;), Raider, Sniper, Recondo, LRRP, Pershing. Naszywa się je bezpośrednio nad emblematem jednostki.

Flash - Jest to oznaka, przyszywana na beret US Army. Wyróżnamy 3 typy beretów: w Kolorze Airborne Maroon(noszą dwie dywizje: 82nd ABN i 10th MD) w kolorze Green(oczywiście SFGA) oraz ogólnowojskowy Czarny(taki jak ma gen Tommy Franks). Flasze są bardzi różne, generalnie spotyka się czerwono czarny dla beretów czerownych i niebieski dla czarnych. SF mają inne Flashe dla każdej ze swoich grup(1,5 i 7 SFGA mają taki sam). Więcej o jednostkach SFG w książce „Zielone Berety; Siły Specjalne Armii USA 1952-84” Nakładem wydawnictwa Ospray.

Dystynkcje - Podczas konfliktu Wietnamskiego, podoficerowie nosili inaczej dystynkcje niż oficerowie. Mianowicie, podoficer naszywał dystynkcję na rękawie pod crestem, natomiast oficer na lewej części kołnierza wraz z korpusówką. W czasach dzisiejszych wszystkie stopnie są naszywane na kołnierzy. Z ta różnicą, że stopnie podoficerskie są naszywane jako komplet na kołnierzu(czyli dwie sztuki;) a oficerskie jedna sztuka i korpósówka(korpusówka na lewym koncu kołnierza, dystynkcja na prawym).

Korpusówki - Jest to oznaka rodzaju wojsk, przyszywana na konierz, obok dystynkcji oficerskiej. Np. Inżynier, MP, Signal Corps, Infantry, Special Forces, Wariant Officers czy Civil Affairs.

Oznaki instruktorskie/jungle expert - Nosi się je na lewej kieszeni. W przypadku Drill Instuctora US Army i Jungle Experta.

Nametape/ branchtape - Tasiemki z Nazwiskiem i US Army/US Navy.US Marine Corps. US Air Force. Branchtape nosimy nad prawą kieszenią(patrząc od przodu na mudnur) natomiast nametape nad lewą kieszenią

Powyższe opisy dotyczą mundurów M51(M65 garnizonówek), TCU, ERDL, BDU,DCU, MARPAT, Army flightsuit, vehicle Crewman coverall i "Shirt and trousers, Flyer's, Hot Weather, Fiere Resistant Nylon OG-106".


Najmądrzejszym człowiekiem w armii jest sierżant, uczy konstrukcji radia elektroników z cywila, gra na trąbce lepiej niż zawodowy trębacz, biega lepiej niż olimpijczyk, strzela lepiej niż snajper... bez sierżantów armia nie przetrwała by nawet roku

Offline

 

#2 2008-12-12 17:29:44

 Rudy

Wszechmocny

1457139
Skąd: Da Nang
Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 1055
Punktów :   

Re: obszycie BDU

Dodatkowe info ostatnio znalezione :
-jeżeli ktoś ukończył szkołę LRRP/Recondo i w niej służył nosił naszywkę na lewej kieszeni = obecna jednostka
-jeżeli ktoś ukończył szkołę i służył w innej nosił na prawym
-naszywka szkoła (recondo)powinna być naszyta (jw) ostatnia ukończona - ważniejsza


Najmądrzejszym człowiekiem w armii jest sierżant, uczy konstrukcji radia elektroników z cywila, gra na trąbce lepiej niż zawodowy trębacz, biega lepiej niż olimpijczyk, strzela lepiej niż snajper... bez sierżantów armia nie przetrwała by nawet roku

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
erectile dysfunction pozycjonowanie zagraniczne